گرامر برای مکالمه

برای یادگرفتن مکالمه، چه مقدار گرامر نیاز داریم؟

آیا نیاز هست همه گرامر زبان انگلیسی را به طور کامل یاد بگیریم بعد از آن بتوانیم مکالمه کنیم؟

آیا در کشورهای انگلیسی زبان همه مردم کل گرامر زبانشان را می دانند؟

آیا ما به عنوان فارسی زبانان، همه دستور زبان و گرامر زبان فارسی را می دانیم؟

در این پست با من همراه باشید تا به این سوالات جواب بدهم.

 

طی 15 سال همگام بودن با زبان انگلیسی و چند زبان دیگر، نکات زیادی را مشاهده کردم که برای زبان آموزان یک مشغله بزرگ بود.

مهمترین آن همین مسئله گرامر در مکالمه بود. زبان آموز تلاش زیادی برای یادگیری واژگان، جملات و گرامر صرف میکند، ولی هنگام مکالمه چون گرامر ذاتا بخش پیچیده زبان است، با سختی بیشتری یادآوری میشود. این امر در نتیجه باعث توقف در رشته مکالمه  (اصطلاحا توپوق) و از دست رفتن اعتماد به نفس زبان آموز میشود.

من در تمام مدت تدریسم سعی کردم غول گرامر را در ذهن مخاطبان کوچک جلوه دهم و از بزرگی و سختی گرامر و در نتیجه استرس زبان آموزان که منجر به عدم اعتماد به نفس آن ها می شود، بکاهم.

اما چرا گرامر تا این اندازه برای ما مهم شده و چرا ما اینقدر از آن هراس داریم؟

پاسخ در سیستم آموزش زبان انگلیسی در مدارس در سال های دهه هفتاد و هشتاد است.

در آن سال ها “روش ترجمه گرامر” رایج بوده است. روشی که ابتدا با تدریس کامل گرامر محض شروع میشد، سپس به ترجمه قواعد گرامری می پرداختند، در نهایت با این الگوهای ترجمه شده، سعی در آموزش زبان، مکالمه و گسترش دامنه جملات در ذهن زبان آموز داشتند.

پس برای یک زبان آموز، زبان به معنای گرامر بود. اگر گرامر را یاد میگرفتی، میتوانستی در ادامه چندین الگو و جمله دیگر را هم یاد بگیری. ولی اگر در پیچیدگی های زبان خودت را غرق می دیدی و نمیتوانستی به منطق گرامر پی ببری، محکوم میشدی به ندانستن زبان انگلیسی.

حالا بدون گرامر مگر میشود زبان یاد گرفت؟

پاسخ خیر هست. ولی تا چه اندازه نیاز به گرامر دارید؟ نکته ظریف دقیقا اینجاست.

من حدود 15 سال هست که علاوه بر یادگیری زبان، دارای ارتباط دائم با گردشگران و طرف های تجاری و بازرگانی در خارج از کشور هستم.

پس اگر ادعایی در مورد کاربرد واقعی گرامر و زبان در ارتباطات و مشاغل داشته باشم، شما می توانید اعتماد کرده و ادعای من را به عنوان یک نقشه مسیر برای خودتان در نظر داشته باشید.

طی این 15 سال به این نتیجه رسیدم که تنها بخشی از کل گرامر برای انجام مکالمه ضروری است. می توانم تخمین بزنم حدود 40 درصد.

شما با این 40 درصد میتوانید مکالمه را شروع کنید. بقیه موارد و نکته های گرامری را در حین مکالمه و زمانی که با زبان ارتباط بیشتری دارید به طور ناخودآگاه فراخواهید گرفت.

یادگیری گرامر زبان به طور ناخودآگاه چیست؟

آیا ما به عنوان کودک ابتدا گرامر زبان فارسی را یاد گرفتیم و بعد از آن شروع به تولید جملات کردیم؟

قطعا خیر.

کودک دو الی سه ساله ابتدا شروع به یادگیری چند واژه و آوای آسان میکند. طی مدت رفته رفته واژگان تبدیل به عبارات کوتاه و در ادامه تبدیل به جملات کوتاه دستورمند می شوند!

اما چطور ممکن است کودکی که هیچگونه درس گرامری را یاد نگرفته است، جملات صحیح گرامری را تولید کند؟

پاسخ: از طریق ذهن ناخودآگاه.

انیمیشن دو زبانه

ذهن ناخودآگاه چیست؟

انسان دارای ذهن خودآگاه و ناخودآگاه است.

 در تعریفش گفته اند ذهن خودآگاه همان حافظه فعال است. ما به صورت آگاهانه و فعال مثلا یک عملیات ریاضی ضرب را انجام میدهیم، با یک ابزار سعی در باز کردن پیچ داریم، خودکار را برداشته جمله ای می نویسیم، کامپیوتر را روشن میکنیم و مشغول به کار میشویم و …

در عوض ذهن ناخودآگاه همان است که بدون تصمیم ما ضربان قلب و فشار خون ما را کنترل میکند، وقتی حشره  یا جسمی به سمت چشم ما می آید چشمان ما بسته میشوند، بعد از مدتی مهارت در رانندگی دیگر برای کلاچ یا ترمز گرفتن و تعویض دنده به دست و پای خود نگاه نمیکنیم و توجه خاصی به آن نداریم و به عنوان یک کودک، بدون خواندن اصول گرامری می توانیم جملات قاعده مند تولید کنیم.

حافظه ناخودآگاه یا ذهن ناهشیار بسیار عمیق، حجیم و پر قدرت است، در عین حال قابلیت برنامه ریزی سریع ندارد. 

 

حافظه خودآگاه فعال است، تحت دستور و قدرت ما بوده و میتوانیم آن را کاملا کنترل کنیم. ولی عمق این حافظه زیاد نیست. در اصلاح علم کامپیوتر این حافظه به حافظه رم RAM تشبیه شده. همان حافظه ای که اطلاعات را به سرعت پردازش میکند ولی با حجم محدود و زمان محدود.

در عوض حافظه ناخودآگاه کاملا عمیق است. آنقدر که حتی میتواند کنترل کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد. تحت دستور و اختیار ما نیست و نمیتوانیم به صورت ناآگاهانه آن را کنترل کنیم. تنها راه کنترل آن، تربیت و مسیر دادن به آن در بلند مدت است. برای مثال اگر من عادت دارم هر روز ساعت 8 صبح بیدار شوم، ولی با تغییر شغلم مجبورم ساعت 5 صبح بیدار شوم. اگر چند ماه 5 صبح به سختی بیدار شوم ولی خود را کاملا محدود به این برنامه کنم، در ادامه سختی بیدار شدن در 5 صبح دیگر برایم معنی ندارد. حتی اگر شغل خود را مجددا عوض کنم و دیگر نیاز نباشد که 5 صبح بیدار شوم، تا مدت زیادی حتی بدون زنگ آلارم و بدون استرس همان ساعت 5 صبح بیدار خواهم شد. این همان عادت دادن ذهن ناخودآگاه می باشد.

در اصطلاح علم کامپیوتر ، این حافظه به هارد دیسک یا همان حافظه بزرگ و اصلی کامپیوتر تشبیه شده است.

حافظه ای که حجم  و عمق بسیار بالایی دارد، اما سرعت آن به نسبت حافظه رم بسیار پایین تر است.

یادگیری یک زبان خارجی با ذهن ناخودآگاه انجام میشود یا با ذهن خودآگاه؟

پاسخ: با هر دو ذهن.

ما با ذهن خودآگاه سعی میکنیم یک زبان را رمز گشایی یا Decode کنیم. سعی میکنیم به گرامر آن پی برده، واژگان را در ابتدا حفظ کنیم. وقتی مکالمه میکنیم دائما در حال فکر کردن برای یافتن بهترین واژگان و چیدمان صحیح آن ها بر اساس اصول گرامری هست. توپوق هم در گفتمان ما زیاد است.

ذهن ناخودآگاه زمانی به میدان می آید که ما برای تولید جملات و انجام یک مکالمه کامل، دیگر به یافتن واژه و جمله و قاعده دستوری صحیح  فکر نمیکنیم. بدون زحمت، به صورت اتوماتیک و مستمر همه کلمه ها با نظم خاص گرامری در کنار هم چیده میشوند و منجر به تولید جملات قاعده مند توسط ما میشوند.

در نهایت همان ذهن ناخودآگاه یا حافظه غیر ارادی ما هست که باعث میشود ما یک زبان را به صورت دائمی یاد بگیریم و کمترین میزان فراموشی و تعلل را در کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشیم.

برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی به صورت ناخودآگاه باید چه کاری انجام دهیم؟

برای این هدف، ابتدا حداقل گرامر ممکن برای مکالمه را یاد بگیرید. از اینجا میتوانید گرامر ویژه مکالمه را تهیه کنید.

https://zabanziba.ir/product/grammar-for-conversation/
بعد از یادگیری این گرامر، دیگر ذهن خود را معطوف به گرامر بیشتر نکنید. در عوض تمام حواس خود را برای یادگیری مکالمه معطوف کنید.

در حین یادگیری مکالمه به طور ناخودآگاه شما با گرامر زبان ارتباط خواهید گرفت. طی مدت طولانی، شما چندین جمله را با همان ساختار فرا خواهید گرفت. جملاتی که شما در مکالمه استفاده میکنید. این جملات دارای گرامر درست و قاعده مند هستند. اینجا همان نقطه ای هست که شما بدون مطالعه مستقیم گرامر، به صورت ناخودآگاه گرامر و دستور زبان را یاد گرفته اید. البته نه همه دستور زبان را، بلکه فقط قسمت های کاربردی گرامر را که در مکالمه واقعی به کمک شما خواهد آمد.

همزمان با یادگیری مکالمه، شما به فایل صوتی مربوط به مکالمات و انیمیشن ها نیز گوش میدهید.

 گوش قدرتمندترین کانال تربیت ذهن ناخودآگاه و ورود اطلاعات به ذهن است. اگر شما طی بلند مدت به میزان زیادی بتوانید به فایل های زبان اورجینال (بدون ترجمه) گوش دهید، ذهن ناخودآگاه شما تصور خواهد کرد که شما در یک محیط انگلیسی زبان هستید. در ادامه بدون فکر کردن، گرامر در ذهن شما نقش می بندد و باعث میشود که جملات را بدون توقف و با سرعت بالا تولید کنید.

پس با این روش شما گرامر برای مکالمه را یاد میگیرید و بقیه گرامر کاربردی و مورد نیاز را با یادگیری مکالمه فرا خواهید گرفت.

بهترین روش یادگیری مکالمه کدام است؟

حالا که یاد گرفتید چطور گرامر برای مکالمه را فرا بگیرید و نیاز نیست از همان ابتدای کار خود را درگیر گرامر کامل و پیچیده زبان خارجی بکنید، اکنون با خیال راحت برای یادگیری مکالمه خود برنامه ریزی کنید.

من در یک پست جداگانه در مورد بهترین روش یادگیری مکالمه انگلیسی توضیحات کامل دادم.

اگر تصمیم خود را برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی گرفته اید، از اینجا میتوانید دوره آموزش مکالمه پایه با انیمیشن پپا پیگ را تهیه کنید. 

از 15 سال پیش که وارد عرصه زبان شدم، در ابتدا من هم زبان بلد نبودم. دوستان، اساتید، سایت ها و …، هر کدام یک روش را برای تقویت زبان پیشنهاد میدادند. از کتاب واژگان 504، تا زبان نصرت، کتاب داستان های کوتاه همراه کاست و سی دی، اخبار انگلیسی، شبکه های ماهواره و کودینگ های مرتضی جاوید و …، باور کنید تمامی روش های موجود را تک به تک و شخصا امتحان کردم.

چرا که هم از طرفی نیاز داشتم زبان را یاد بگیرم، هم از طرف دیگر میدانستم که باید به روشی عالی در آموزش زبان دست پیدا کنم.

تا اینکه همین چند وقت پیش به بهترین روش ممکن برای یادگیری مکالمه انگلیسی دست یافتم.

این روش همان انیمیشن و کارتون با زیرنویس انگلیسی و ترجمه فارسی به طور همزمان است.

روشی که هم فایل ویدئویی با دو زیرنویس در دسترس زبان آموز است، هم فایل صوتی انیمیشن و در نهایت هم فایل پی دی اف زیرنویس ها در اختیار زبان آموز قرار میگیرد.

روشی بسیار قدرتمند و معجزه وار که با صرف کمترین میزان وقت و انرژی و کمترین تمرکز، تنها بعد از حدود یک سال می توانید به زبان انگلیسی صحبت کنید.

کار اصلی در این روش را خود زبان آموز انجام میدهد، ما مسیر خوب را آماده کرده ایم تا زبان آموزان در این مسیر بتوانند به تلاش بپردازند و نتیجه قطعی بگیرند.

در پایان امیدوارم با یک جسارت کوچک از جانب شما، بتوانید یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنید و از این روش لذت بخش بهره مند شوید.

جهت مشاوره و برنامه ریزی رایگان لطفا از طریق واتس اپ با شماره ذیل با من در تماس باشید:

 

09127821562

پاینده باشید.

زبان زیباست.

حسین فرهادی

پاییز 1400

https://zabanziba.ir/?p=2801
اشتراک گذاری:
حسین فرهادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد گرامر برای مکالمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.