فصل سوم پپا پیگ آماده شد! خرید
فصل سوم پپا پیگ آماده شد! خرید

انیمیشن Hey Duggee

دلیل انتخاب انیمیشن Hey Duggee

فصل اول هی داگی را بعد از ترجمه حدود 020/1 دقیقه انیمیشن، ترجمه و زیرنویس نموده ام.

میتوانم ادعا کنم حالا بعد از گذشت نزدیک به دو سال، این محصول تقریبا بدون نقص بوده و بالاترین کیفیت ممکن از لحاظ ترجمه، فایل ویدئو و خود انیمیشن را دارد.

هی داگی تولید سال 2016 کشور انگلستان و یکی از پر مخاطب ترین انیمیشن ها در کشورهای انگلیسی زبان می باشد.

این انیمیشن از سال 2015 تا 2021 افتخارات و جوایز زیادی را کسب نموده است مانند:

 • برنده جایزه BAFTA ویژه کودکان در مقطع پیش از دبستان،
 • برنده جایزه بین المللی کودکان امی ویژه کودکان پیش دبستانی
 • برنده جایزه امیل در بهترین طراحی پشت صحنه و شخصیت ها برای یک تولید تلویزیونی
 • برنده جایزه صفحه نمایش کودکان به عنوان بهترین انیمیشن
 • برنده جایزه “آنی” به عنوان بهترین انیمیشن تولید شده در تلویزیون برای کودکان پیش دبستانی
 • برنده جایزه صفحه نمایش کودکان به عنوان بهترین انیمیشن، بهترین موسیقی، بهترین دوبله و بهترین طراحی

از ویژگی های برتر این انیمیشن میتوانم به موارد زیر اشاره کنم:

صدای زیبا و رسای گوینده در هی داگی

الکساندر آرم استرانگ یک بازیگر، کمدین، گوینده رادیو، مجری، خواننده و دوبلور اهل کشور انگلستان می باشد.

این هنرمند پرکار، با کارنامه ای درخشان، یکی از قهرمانان انیمیشنHey Duggee  یا سلام داگی هست.

اگر شخصیت های ثابت این سریال را شش کاراکتر کارتونی و یک گوینده یا راوی داستان در نظر بگیریم، راوی داستان، به اندازه تمام شخصیت های دیگر در این سریال صحبت میکند. پس ما بیشتر از هر شخصیت دیگری، صدای او را در این سریال می شنویم و با صدای او بسیاری از لغات و جملات را یاد می گیریم.

پس انتخاب شخص مورد نظر برای این نقش باید هنرمندی بود که دارای صدایی رسا و زیبا بوده و جملات را تا اندازه زیادی آرام و قابل فهم تلفظ کند. با این هدف که کودکان در کشورهای انگلیسی زبان، مشکلی برای درک صحبت های او نداشته باشند.

سرعت پایین صحبت و مکالمه توسط شخصیت های این انیمیشن

سلام داگی (هی داگی – Hey Duggee)  برای مخاطب سن دبستان و پیش از دبستان در کشورهای انگلیسی زبان ساخته شده است. به همین دلیل، شخصیت های انیمیشن تا جایی که ممکن است آرام تر و شمرده تر صحبت میکنند. در بسیاری موارد، حتی به جای یک جمله، یک کلمه بازگو میکنند به طوری من بعضا فکر میکنم این انیمیشن واقعا با هدف آموزش زبان تولید شده است.

این ویژگی صحبت با یک کلمه را در انیمیشن سارا و اردک هم می توانیم ببینیم.

موسیقی متن زیبا و آهنگ های متن بسیار معروف

استفاده از موسیقی های شاد، خاص، معروف و مخاطب پسند (کودک و بزرگسال)، باعث شد این انیمیشن در سال 2020 در بخش موسیقی متن، برنده جایزه صفحه نمایش برای کودک Kidscreen Awards)) نیز بشود.

موسیقی به طور غیر مستقیم باعث جذابیت بالای انیمیشن Hey Duggee هست و همین ویژگی باعث می شود حتی پس از چندین بار تماشا و تکرار یک قسمت، مخاطب باز هم خسته نشود. مخاطب می تواند دوباره به آن انیمیشن نگاه کند و به جملات و کلمات آن دقت کند. زبان آموز با همین تکرار ها، می تواند هزاران لغت و جمله را یاد بگیرد و یک روزی بتواند به راحتی مکالمه انگلیسی را انجام دهد.

دو بعدی بودن این انیمیشن

شرکت BBC Studios، بعد از تولید موفق انیمیشن سریالی زیبای پپا پیگ، با همان تکنیک دو بعدی تولید، به تولید انیمیشن هی داگی اقدام نمود.

در انیمیشن های دو بعد، ما فقط طول و عرض را می بینیم. در این نوع انیمیشن عمق و حجم وجود ندارد.

شاید در نگاه اول انیمیشن های دو بعدی خیلی کودکانه به نظر برسند، ولی از نگاه من، این سادگی کودکانه باعث میشود تا نوع کلمات و جملات استفاده شده در آن ها نیز نسبتا ساده تر باشد و زبان آموز در سطح پایه، راحتتر بتواند آن ها را یاد بگیرد.

مگر بجز این است که ما در ابتدای یادگیری زبان خارجی، مانند کودکی هستیم که در همان کشور، می خواهد از محیط و اعضای خانواده خود زبان را یاد بگیرد؟ پس چه دلیلی وجود دارد که ما حتما باید با کلمات و جملات سخت تر و پیچیده تر شروع کنیم در حالی که کودکان در کشورهای انگلیسی زبان با این جملات و کلمات ساده شروع به یادگیری میکنند؟

طراحی خاص و زیبا (استفاده از طراحی وکتور در تولید این انیمیشن)

وکتور یا بردار نوعی از طراحی هست که طراح می تواند بدون کاهش کیفیت، تا مقیاس بسیار بالایی سوژه ها را بزرگتر کنید یا به طور برعکس، تا مقیاس بسیار زیادی آن ها را کوچکتر کند.

در فصل اول Hey Duggee (سلام داگی) ما شاهد بودیم که در قسمت نشان سیرک، سوژه های بسیار ریزی (کک ها fleas – ) را طراحی کرده و در کنار اعضای باشگاه سنجاب ها نشان می دهند.

در قسمت نشان آدم برفی، نقطه مقابل این موضوع را دیدیدم. یعنی یک سوژه را به اندازه ای بزرگ طراحی کرده بودند که اعضای باشگاه سنجاب ها به سختی در کنار آن دیده می شدند. (اشکال مختلف برفی که توسط پنگوئن ها و سنجاب ها ساخته شد).

این قابلیت بزرگ و کوچک کردن سوژه ها، به کارگردان این امکان را می دهد که از افراط و تفریط و مبالغه در انتقال مفاهیم استفاده کند. مثلا اگر چیزی را به ویژگی بزرگ بودن می خواهد نشان دهد، بدون لطمه خوردن به طراحی کل صحنه، میتواند این کار را انجام دهد.

شخصیت های جذاب

از میان ده ها حیوانی که می توانست موضوع شخصیت های اصلی این داستان باشد، فقط چند حیوان انتخاب شد که هر کدام دارای ویژگی ها و جذابیت های خاص خودش هست.

البته که حیواناتی که نقش های اصلی (اعضای باشگاه سنجاب ها) را ایفا میکنند، همگی تا حد زیادی مانند انسان راه میروند و رفتار میکنند. ولی بیشتر شخصیت های دیگر در این سریال، همه نقش حیوانات در دنیایی واقعی را ایفا میکنند.

مثلا گاو در این انیمیشن همان گاو آرام و ساکت در دنیای واقعی است که همیشه در حال خوردن علف می باشد.

6 شخصیت اصلی این انیمیشن:

 1. داگی: داگی یک سگ بزرگ قهوه ای است که نام این انیمیشن هم از نام او گرفته شده است. داگی به هر دو حالت سگ و انسان راه میرود و رفتار می کند. داگی مربی و راهنمای اعضای این باشگاه است ولی نه به عنوان یک مربی انسان گونه. داگی بیشتر مثل یک سگ راهنما در دنیایی واقعی هست. سگی که مثلا اگر در کوهستان گرفتار شده باشید، با بو کشیدن، مسیر را پیدا میکند و شما را نجات می دهد. یا سگ های تربیت شده نیروهای امداد و نجات که به عنوان یک راهنما به نیروهای امداد رسان کمک میکند.
 2. بتی: یک اختاپوس باهوش و با قدرت تخیل بالا.
 3. تگ: یک کرگدن خوش قلب و شیرین طبع. پوست او کلفت است و با وجود دست و پا چلفتی بودنش و زمین خوردن های فراوانش، آسیب چندانی نمی بیند.
 4. ناری: یک موش پرحرف، خوش خنده و فوق سریع.
 5. رولی: یک اسب آبی بیش فعال که به طور زیاد و با صدای بلند، در مورد هر چیزی مشتاق است و حس خوبی دارد.
 6. هپی: یک کروکدیل کوچک و خوشحال که آب و پاشیدن آب را دوست دارد.

روال داستانی

انیمیشن Hey Duggee (سلام داگی – هی داگی) از قسمت اول تا قسمت آخر دارای داستان های تقریبا به هم مرتبط است. شخصیت های درجه دو به تدریج طی قسمت های مختلف معرفی می شوند و بعد از آن است که در قسمت های بعدی ظاهر می شوند.

مثلا موش هنرمند در مراحلی در این انیمیشن معرفی میشود و بعد از آن تا انتهای فصل در چندین قسمت ظاهر میشود.

داستانی بودن انیمیشن Hey Duggee باعث میشود مخاطب بزرگسال هم در کنار مخاطب کودک به آن علاقه مند شده و به تماشای آن بنشیند. این یعنی همان ویژگی مشخصه بارز سریال های زبان اصلی بزرگسالان مثل سریال فرندز. داستانی بودن باعث ارتباط ذهنی مخاطب با انیمیشن یا فیلم می شود.

کمدی و طنز بودن داستان و شخصیت ها

اگر با تماشای بعضی از انیمیشن ها، اشک در چشمان شما جاری میشود، تا چند ساعت روحیه خوبی ندارید، و بعضا هم ذهنتان با عصبانیت درگیر موضوع آن انیمیشن ها هست، بدانید که انیمیشن Hey Duggee از این موضوع مستثنا هست.

هر قسمت این سریال بدون شک با داستان خوب و آموزنده ای همراه است و در پایان هم همیشه دارای پایانی خوب و خوش است. آموزنده از این نظر که مهارت های عمومی برای زندگی در یک جامعه خوب را به کودکان (و بزرگسالان) آموزش می دهد.

کلمات و جملاتی که در هی داگی استفاده میشود، کاملا کاربردی هست و همراه با همان مهارت های عمومی و کاربردی به ما آموزش داده می شود.

کوتاه بودن هر قسمت

انیمیشن Hey Duggee در فصل اول درای 52 قسمت است که مدت زمان هر قسمت فقط 7 دقیقه است.

کوتاه بودن هر قسمت باعث میشود که شما خسته نشوید. در قسمت های کوتاه، چند لغت و جمله را با تلفظ صحیح یاد بگیرید و بعد از آن چندین بار آن را تکرار کنید.

کیفیت بالای فایل ویدئویی

فایل اصلی این انیمیشن با زحمت بسیار زیاد از سایت کمپانی بی بی سی در کشور انگلستان دانلود شد. سپس با همان کیفیت عملیات ترجمه و زیرنویس گذاری آن انجام شد.

فایل ها دارای کیفیت 720 می باشند. این حد از کیفیت در فایل انمیشنی که چندین عملیات روی آن انجام شده و ویرایش شده است، تقریبا در تمام کشور بی همتا می باشد. شما به راحتی می توانید این فایل ها را دانلود نموده و تلویزیون، مانیتور، گوشی موبایل و خودروی خودتان به همراه خانواده تماشا کنید و زبان یاد بگیرید.

برای تهیه محصولات انیمیشن Hey Duggee روی لینک زیر کلیک کنید.

https://zabanziba.ir/?p=4380
اشتراک گذاری:
حسین فرهادی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد انیمیشن Hey Duggee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید