بچه رئیس 2

بچه رئیس 2

 

عنوان بچه رئیس 2

عنوان بچه رئیس 2 دارای یک عبارت تکمیلی است، Family Business.

در نگاه اول این عبارت به معنی تجارت خانوادگی است. ولی وقتی فیلم را تا انتها دنبال میکنیم متوجه میشویم که منظور نویسنده و کارگردان تجارت خانوادگی نیست، بلکه امور خانوادگی است. محوریت داستان ارزش نهادن به خانواده است.

داستان بچه رئیس 2

دکتر آرم استرانگ مدرسه ای بسیار پیشرفته ساخته است که در تمام دنیا و در تمام شهرها دارای شعبه هست. خودش شخصا در آمریکا و در شهر هاوایی مشغول به تدریس در یکی از مدارس است.

او که در اصل یک بچه است و با استفاده از یک لباس مکانیکی بزرگ در نقش آدمی مسن ظاهر میشود، هدف اصلی اش یک انقلاب کودکان در جهان بر علیه والدین می باشد.

همزمان که طی آموزش ها، فرهنگ نفرت از والدین را در بچه ها نهادینه میکند، یک تکنولوژی هیپنوتیزم پیشرفته را در بهترین اپلیکیشن عکس دنیا تعبیه کرده است، طوری که در زمان مناسب، هر کس با گوشی خود عکس بگیرد، هیپنوتیزم شده و تحت فرمان دکتر آرم استرانگ در می آید و او میتواند ذهن آن ها را کنترل کند. پس او به هدفش میرسد، والدین را از دور خارج کرده، تقریبا تبدیل به ربات های بی روح و بی اختیار میکند، بچه ها را هم در دنیا رهبری میکند. او به رهبر دنیا تبدیل خواهد شد.

 

هدف آرم استرانگ

در جایی از داستان، تد به دکتر آرم استرانگ میگوید، با این سیستم پیشرفته ای که راه انداخته ای، خیلی راحت میتوانی اعلان عمومی کنی و میلیاردها دلار بدست بیاوری. ولی اشتهای دکتر با پول سیر نمیشود، او به دنبال چیزی بسیار مهمتر است، به نام قدرت.

آری قدرت بسیار مهمتر، شیرین تر و قوی تر از پول و ثروت است. البته که او قدرت و ثروت را هم به دست می آورد و تبدیل به رهبر مطلق دنیا میشود.

 بچه رئیس 2 و نمایی از بچه رئیس 1

بچه رئیس 1 (تد) و برادر بزرگترش (تم) حالا دیگر بزرگ شده اند.

تم ازدواج کرده است و دارای همسر (کارول) و دو دختر می باشد که اتفاقا دختر کوچکترش (تینا) به عنوان بچه رئیس 2 ایفای نقش میکند. دختر بزرگترش به عنوان تبیتا، نقش مکمل بچه رئیس را دارد.

گویا فیلمنامه برای برقراری عدالت بین دو جنس مذکر و مونث، از محوریت پسر در بچه رئیس 1، به محوریت دختر در بچه رئیس 2 کوچ کرده است.

تینا بر عکس عموی خود شخصی کاملا خانواده دوست هست حتی از ابتدای داستان و این فکر و فرهنگ را تا آخر داستان حفظ میکند.

مانند قسمت قبلی، تمرکز داستان روی خانواده و ارزش دادن به این نهاد اجتماعی است.

شاید بزرگترین دلیل آن انحطاط این نهاد مهم در کل جهان و مخصوصا جوامع غربی است. در کشور ما نیز در پی تورم بی سابقه و مشکلات اقتصادی فراوان طی چند سال اخیر، این نهاد ارزشمند تحت تاثیر قرار گرفته است.

داستان با معرفی تم از خود و خانواده اش شروع می شود، صحنه های مختلف بازی کردن های اون با دو دخترش و اینکه چقدر خانواده را دوست دارد و این اصل که زمان چقدر سریع میگذرد.

معرفی شخصیت ها

تم میگوید: “تا بخودت بیایی، بچگی تمام شده و وارد بزرگسالی شده ای.” جمله ای که خودش در انتهای فیلم به آن جواب میدهد و میگوید بهتر است بعضی وقت ها در همان دوران بچگی زمان بیشتری را بگذرانیم و لذت ببریم.

تدی به عنوان برادر کوچکتر تم، (بچه رئیس سابق) به خاطر علاقه وافرش به سرمایه، پول و ثروتمند بودن، اتفاقا بسیار ثروتمند شده است. طوری که برای دیدار تم و خانواده اش نیز هیچ وقت فرصت ندارد.

شخصیت تدی حداقل در بچه رئیس 1 نمایانگر شخص دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا میباشد. ریاست طلب، بی احترام، پول دوست و …

در بچه رئیس 2 و مخصوصا در انتهای داستان، تد شخصیت متعادل تری دارد و حتی میبینیم که برای جشن کریسمس برای اولین بار به آغوش خانواده برگشته و جشن را در کنار آن ها برپا میکند.

تینا، دختری خانواده دوست، از طرف سازمان کودکان به یک ماموریت فوق سری گمارده شده است: خنثی کردن و متوقف سازی برنامه های دکتر آرم استرانگ.

البته که در انتهای داستان تینا میگوید هدف اصلی او، رساندن پدر و عمویش به یکدیگر و تقویت روابط آن ها با همدیگر بود، و دکتر آرم استرانگ به عنوان هدف دوم او و بهانه ای برای ماموریت اولش چیده شده بود. هر چند که نویسنده سعی در نشان دادن علاقه وافر تینا به خانواده دارد، ولی نشان دادن مسئله مهم آرم استرانگ به عنوان ماموریت دوم تینا، کمی غیر منطقی و دور از انتظار بود.

تبیتا دختر بزرگتر تم و خواهر بزرگتر بچه رئیس 2، یک کودک بسیار درس خوان بوده و رتبه یک کلاس خود را دارد. او دائما در حال یادگیری و انجام تکالیف است، به نحوی که روابطش با پدرش کمی مختل شده و دوست دارد خیلی زود شبیه آدم های بزرگسال رفتار کند و از دوران کودکی خارج شود.

تم و تد از طرف تینا ماموریت پیدا میکنند که وارد دفتر دکتر آرم استرانگ شده، یک میکروفن و دوربین مخفی را کار بگذارند تا تینا و سازمان کودکان به این یقین برسند که دکتر آرم استرانگ در اصل یک کودک در جلد شخصی بزرگسال است. زمانی که این اطلاعات را به سازمان کودکان برسانند دیگر ماموریت ایشان به پایان رسیده است.

تینا به عنوان رئیس گروه ،  نقشه ای میچیند که ماموریت این دو تمام نشود و خودشان کار را تا انتها پیش ببرند، البته تینا هم به عنوان مدیر عملیات حضور دارد و به ایشان کمک میکند.

ماموریت واقعی که شکست برنامه های دکتر آرم استرانگ است آغاز میشود، تدبیر و باهوشی هر سه شخصیت باعث میشود جایی که امیدی به نجات نیست، راهی باز شود و داستان پیش برود.

در چندین صحنه به قسمت قبل این انیمیشن اشاره شده است از جمله: عروسک خرس آبی با قابلیت ضبط صدا، ساعت سخنگو (ویزی)، عروسک گوسفند (بعبعی) و بچه هایی که الان بزرگ شده اند و هر کدام در اجتماع نقشی دارند.

نکات پنهان داستان

حضور شخصیت های سیاه پوست در داستان کاملا مشهود است که سعی کارگردان بر عدالت رنگ پوست و دوری از هر گونه تبعیض نژادی می باشد. کارول همسر تم و مادر بچه رئیس از رنگین پوستان بوده و مادری کاملا مهربان نیز هست.

یکی از زیبایی های این انیمیشن، بازی با زبان های مختلف دنیا است. دکتر آرم استرانگ که به گفته خودش فرزند دو روانشناس کودک هست، در معرض هزاران ساعت آموزش زبانهای خارجی قرار گرفته است. همین امر باعث شده که او یک کودک چند زبانه باشد. اغلب سلام ها ، خداحافظی ها و مخالفت ها طی داستان به چندین زبان گفته میشود. انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ژاپنی، روسی و هندی. مخاطب حتی اگر هیچ یک از این زبان ها را نداند، یک درگیری ذهنی برایش ایجاد میشود که زبان های زنده دیگری در دنیا بجز انگلیسی وجود دارند و اینکه یک نفر هم میتواند به چندین زبان صحبت کند، حتی شده اصطلاحات و عبارت کمی را بتواند بازگو کند.

برای صدای شخصیت ها از بهترین صداپیشگان و بازیگران هالیوود دعوت به کار شده است که در پستی جداگانه به آن پرداخته ام.

طی داستان به نکات فرهنگی در ایالات متحده و تا حدی در جهان اشاراتی شده است که در پستی جداگانه به آنها خواهم پرداخت.

جهت تهیه این محصول بی نظیر به لینک زیر مراجعه نمایید:

https://zabanziba.ir/product/bb2/

https://zabanziba.ir/?p=2344
اشتراک گذاری:
حسین فرهادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد بچه رئیس 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.